-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаПРЕСПАНСКИОТ ХЕРОЈ (НЕ)ВИДЛИВ ЗА ДРЖАВАТА: „СЕ УМОРИВ ОД ТАПКАЊЕ ПО РАМО“

ПРЕСПАНСКИОТ ХЕРОЈ (НЕ)ВИДЛИВ ЗА ДРЖАВАТА: „СЕ УМОРИВ ОД ТАПКАЊЕ ПО РАМО“

„Преспански херој“ го нарече јавноста откако со своите подвизи покажа како е да им се пркоси на предрасудите и попреченоста. Васил Јанкула роден со церебрална парализа – помина повеќе од 3 илјади километри со својот трицикал низ цела Македонија, лета со параглајдер, плива, планинари, ужива во кајакарството, а се подготвува да скокне и од авион. Сите предизвици вели се помали од оној најголемиот – да се рушат општествените ѕидови од предрасуди за лицата со попречености.

„Сакав да испратам порака до општеството, лично за сите лица со попречености. Затоа што само ни ветуваат, а ништо не прават. Значи, не’ имаат шутнато како топка…“ вели Васил Јанкула.

Неговото име ретко кој не го чул, а по последниот успех од извозени 800 километри за една седмица – го посети лично и претседателот. Сепак, денеска вели се чувствува уморен, а ниту неговата нога веќе не може да го издржи притисокот. Но, најмногу го боли разочарувањето и односот од државата во која се чувствува невидлив.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...