13.9 C
Ohrid
сабота, декември 2, 2023
ПочетнаМакедонијаРуски медиуми : Во Македонија се случи „нова сончева револуција“

Руски медиуми : Во Македонија се случи „нова сончева револуција“

За разлика од  македонските партиски медиуми спонзорирани од СДССМ и ДПНЕ кои го одмолчаа настанот по барање на нивните финансиери,Рускиот интернет медиум Ридус ја објави веста за прославата на Денот на македонската револуционерна борба која се одржа во Скопје на 23.10.2019.

Веста ја објавуваме во целост.

Во главниот град на Македонија, Скопје, локалните патриотски организации го прославија националниот празник – Денот на македонската револуционерна војна, носејки голем број свои приврзаници во центарот на градот.

Како што изјави за „Ридус“, Андреј Родионов, раководител на Меѓународното социо-политичко движење Руско словенско обединување и преродба, овој празник се слави во земјата секоја година, по повод создавањето во 1893 година на ВМРО – Внатрешната македонска револуционерна организација, која имаше за цел да се бори за ослободување на сите македонски територии од странска окупација, самостојно.

„Оваа година, иницијатори на настанот беа политичката партија Родина, која се здобива со популарност во Македонија, организацијата Тврдокорни, Христијанското братство и други патриотски организации, здружувајќи повеќе од илјада нивни приврзаници заедно, што е доста значајно, со оглед дека целото население во Македонија е околу 1,5 – 2 милиони луѓе “, објасни изворот на„ Ридус “.

Според Родионов, уличната акција во македонската престолнина започна  во Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје со реквием за сите паднати борци за слобода на земјата. „Потоа луѓето почнаа да се собираат на централните улици во градот, во близина на владините канцеларии, веејќи со националните знамиња со амблем на таканареченото сонце од Вергина, кое практично секој еден го имаше со себе, и извикувајќи пароли против пристапувањето на земјата во ЕУ и во НАТО, како и против преименувањето на земјата во Северна Македонија“ , – истакна Родионов.

„Нема ЕУ, нема НАТО, ниту Северна, само Македонија“, извикуваа учесниците, „Долу со корумпираната влада на Зоран Заев“.

 

Покрај прошетката низ улиците, беше организиран и конвој од околу 40 автомобили,  кој им се приклучија на демонстрантите, веејќи знамиња поздравуваа со звукот на сирените низ улиците на главниот град. Полицијата внимателно следеше сè што се случува, но не интервенираше.

„Организаторите го нарекоа овој ден почеток на нова сончева револуција против западната окупација и ги повикаа сите македонски патриоти да се вклучат во националната борба“, рече Александар Родионов.

Оригиналниот текст прочитајте го Тука

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...