22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаСветСрце планина: Посвои девојче со Даунов синдром одбиено од 20 семејства

Срце планина: Посвои девојче со Даунов синдром одбиено од 20 семејства

Италијанецот Лука Трапанезе деновиве се чини дека е омилен на социјалните мрежи откако една телевизија ја објави неговата приказна посветена на преслатката Алба која има Даунов синдром, а која тој без двоумење ја посвоил.

Таа се сретнала со сериозни потешкотии во животот откако нејзината мајка ја дала на посвојување бидејќи не сакала да се грижи за дете со посебни потреби.

Во текот на неколкуте години додека била во Центарот за посвојување повеќе од 20 семејства ја одбиле, сѐ додека Лука не се појавил.

Лука веќе бил запознаен со децата со Даунов синдром бидејќи долги години работел и волонтирал во разни програми, поконкретно во такви кои пружале нега на деца со овој синдром.

Тој раскажува дека како и секое друго посвојување, и ова било екстремно тешко, што поради документацијата, што поради тоа што тој бил сам, односно неодамна излегол од 11 годишна врска.

За среќа, по неколку месеци работа, тој успеал да ја земе Алба дома, а за неа ќе каже дека во неговиот живот донела повеќе светлина и среќа од било кој друг.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...