7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаШилегов на средба со градоначалникот на Тирана, Велиај

Шилегов на средба со градоначалникот на Тирана, Велиај

Делегација од Град Скопје предводена од градоначалникот Петре Шилегов вчера оствари билатерална средба со градоначалникот на Тирана, Албанија, Ерион Велиај.

Двајцата градоначалници разговараа за концептот на зелени градови, планирањето на просторот и за урбаната отпорност, теми кои беа во фокусот на вчерашниот четврти „17+1“ Форум на градоначалници на главни градови од Централна и Источна Европа и Кина, што се одржа во Тирана. На средбата се зборуваше и за досегашната соработка меѓу Скопје и Тирана и за можностите таа соработка меѓу двата збратимени града да се продлабочи. Градоначалникот Шилегов изрази уверување дека двата града наскоро ќе бидат дел од европското семејство со надеж дека во блиска иднина двата града ќе бидат главни градови на држави членки на Европската Унија.

Шилегов на својот колега му подари маица со мотиви од Скопје, а градоначалникот Велиај најави дека со таа маица ќе трча на наредното издание на скопскиот маратон.

Во паркот пред просториите на Град Тирана, пак, нашата делегација засади Дрво на Град Скопје, како симбол на меѓусебното пријателство.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...