4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаСветВо големата корупциска афера во Албанија, вмешани и функционери од Македонија

Во големата корупциска афера во Албанија, вмешани и функционери од Македонија

Извори од албанското обвинителството информираат дека дека во актуелната афера со отуѓување на имот во Албанија вмешани се и функционери од Македонија, кои со пари со сомнително потекло купувале недвижен имот на албанскиот брег, пренесува порталот Тетова сот.

Судот во Драч ја потврди одлуката од пред два дена за определување на притвор за 20 лица вклучени во скандалот за отуѓување на земјиште во заливот Лалез во соседна Албанија.

Меѓу приведените се поранешениот директор на катастар и поранешниот градоначалник на општина Ишми, поранешни службеници во катастарот во Драч и други лица кои биле  вклучени во отуѓување на голема површина на земјиште во заливот Лалез.

Рочиштето за преиспитување на издадените мерки на претпазливост се одржа под засилено полициско присуство.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...