10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаМинистерот за здравство Венко Филипче попладнево посети неколку аптеки во Општина Струга,...

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево посети неколку аптеки во Општина Струга, за да се информира како тече мерката за укинување на квотите за лекови на рецепт.

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево посети неколку аптеки во Општина Струга, за да се информира како тече мерката за укинување на квотите за лекови на рецепт.

– СТРУГА БЕШЕ ЕДНА ОД ПРВИТЕ ОПШТИНИ ВО КОЈА ГИ УКИНАВМЕ КВОТИТЕ ЗА ЛЕКОВИ НА РЕЦЕПТ ВО АПТЕКИТЕ. ГРАЃАНИТЕ ВО ОВОЈ РЕГИОН, ОД МЕСЕЦ АВГУСТ ИМААТ ДОСТАПНИ ЛЕКОВИ ВО СЕКОЕ ВРЕМЕ. ТИЕ ПОВЕЌЕ НЕ СТРАВУВААТ ДЕКА МОЖЕ ДА ОСТАНАТ БЕЗ ПОТРЕБНАТА ТЕРАПИЈА. ГО РЕШИВМЕ ДЕЦЕНИСКИОТ ПРОБЛЕМ, ГРАЃАНИТЕ ИМААТ ЛЕКОВИ ВО ПОЧЕТОКОТ, НА СРЕДИНАТА И КОН КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ, ИЗЈАВИ МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...