11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаМакедонијаРама 30 минути пред закажаната средба не го прими Пендаровски, Стерјовски бара...

Рама 30 минути пред закажаната средба не го прими Пендаровски, Стерјовски бара објаснување

Пратеникот во албанскиот Парламент од Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) Васил Стерјовски во обраќањето пред пратениците информираше за неговата средба со претседателот на Македонија, Стево Пендаровски за време на неговата официјална посета на Албанија.

„Како пратеник во албанското Собрание и претставник на македонската заедница во Албанија, остварив средба со претседателот Стево Пендаровски. Разменивме мислења за актуелните состојби во двете држави и го запознав со актуелните состојби, положбата и правата на македонското малцинство во Албанија и можностите за унапредување на неговата положба и права“, рече тој.

Потоа, Стерјовски, се задржа на, како што рече одложената планирана средба на Пендаровски со албанскиот премиер Еди Рама и побара објаснување од кабинетот на Рама.

„Планирано беше претседателот Стево Пендаровски да се сретне и со премиерот Еди Рама, но како што бев информиран од македонската делегација, половина час пред средбата, кабинетот на премиерот Еди Рама средбата ја откажал со образложение: прeмиерот има важен состанок. Одложувањето на средбата се случи после заедничката прес-конференција на претседателите Мета и Пендаровски. Премиерот треба да ја информира јавноста, зошто ја одложи средбата со претседателот Стево Пендаровски половина час пред нејзиното одржување“, рече Стерјовски.

Однесувањето на премиерот Рама Стерјовски го оцени како несериозно.

„Имајќи предвид дека ваквите средби се закажуваат предвреме со недели, останува впечатокот дека е несериозно однесувањето на премиерот, уште помалку е во духот на добрососедството. Особено ако се има предвид дека Република Албанија и Република Македонија заедно се движат по европскиот пат и споделија иста мерка од последниот самит на Европскиот совет – одлагање на датумот за почеток на преговорите за членство во Европската Унија. Впрочем, не е тајна дека Македонија не доби датум за почеток на преговорите поради нас, поради нашата држава Албанија“, посочи тој.

Стерјовски додаде дека односите за добрососедство се критериум за европска интеграција и оти „Република Албанија мора да ја промовира таа политика со сите наши соседи”.

И претседателката на парламентарната опозиција во албанскиот парламент, Рудина Хајдари, во својот говор во парламентот рече дека премиерот Еди Рама ја откажал средбата со македонскиот претседател Стево Пендаровски 30 минути пред да се оддржи.

Пратеничката рече дека ова е грд чин на Албанија со оглед на фактот дека Македонија е сојузник на Албанија.

„Срамота е што премиерот Рама ја откажа средбата со претседателот на Македонија, тој ја откажа средбата 30 минути пред да се одржи. Тоа е грда постапка на нашата држава. Да се откаже таквата посета на толку високо ниво, особено ако се земе предвид фактот дека Македонија е наш сојузник и оди напред заедно со нас на патот кон ЕУ. Значи, имаме неколку заеднички предизвици. Ова откажување на средбата беше грда претстава“, рече Хајдари, пренесува Ора њуз.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...