18.3 C
Ohrid
недела, септември 26, 2021
Почетна Македонија Македонија се согласи да го смени името , но за Франција тоа...

Македонија се согласи да го смени името , но за Франција тоа не значи ништо

Translate (Eng):[gtranslate]

Како што јави дописникот на МИА, Рупник во оценката на одлуката на Франција да го блокира проширувањето на ЕУ, наведува дека францускиот претседател Емануел Макрон направил „историска грешка“.

– Не мислев дека Франција ќе отиде толку далеку и ќе се изолира со одлуката да го блокира започнувањето на преговорите со С. Македонија и Албанија. Холандија, која не се спротивставуваше на преговорите со С. Македонија, на пример, сакаше да се раздвојат двете земји, вели Рупник.

– Би сакал да се навратам на случајот со С. Македонија. Оваа земја од поранешна Југославија не доживеа никаков голем етнички конфликт. Односите се мирни меѓу словенското мнозинство и албанското малцинство. Проевропската коалиција дојде на власт во 2016 година. Таа успеа да го надмине грчкото противење за влез во ЕУ, со тоа што се согласи да го смени името на својата земја. Овој влог, на кој се противеше јавното мислење, беше направен во името на европската перспектива. Во Франција не го мериме значењето на симболиката на оваа одлука, особено по една деценија на националистички режим што работеше на промена на историјата на оваа земја. Денес, сето ова е торпедирано со француската одлука, заклучува францускиот експерт за Балканот во интервјуто за весникот „Ла Кроа“.

РЕКЛАМА

 

 

- Реклами -