7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаРусковска за избеганиот експремиер: Не планирам да кажам како Груевски побегна кога...

Русковска за избеганиот експремиер: Не планирам да кажам како Груевски побегна кога немам докази

„Не можам да зборувам за нешто за кое немам докази”, рече обвинителката Вилма Русковска во интервју за 24 Отворено, во врска со бегството на поранешниот премиер, Никола Груевски.

„Клучните докази од Албанија не ги добивме, а другото се само сознанија и индиции за кои не можам да зборувам. Ние испитувавме дали постојат пропусти и дали тие пропусти се направени како резултат на сторено кривично дело. Ние не успеавме до сега да докажеме дека било кој сторил кривично дело за бегството на Груевски”, изјави Русковска.

Таа додаде дека за овој случај имало соопштение од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција во кое било соопштено истото, односно дека немало докази за тоа како побегнал Груевски.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...