Русковска за избеганиот експремиер: Не планирам да кажам како Груевски побегна кога немам докази

„Не можам да зборувам за нешто за кое немам докази”, рече обвинителката Вилма Русковска во интервју за 24 Отворено, во врска со бегството на поранешниот премиер, Никола Груевски.

„Клучните докази од Албанија не ги добивме, а другото се само сознанија и индиции за кои не можам да зборувам. Ние испитувавме дали постојат пропусти и дали тие пропусти се направени како резултат на сторено кривично дело. Ние не успеавме до сега да докажеме дека било кој сторил кривично дело за бегството на Груевски”, изјави Русковска.

Таа додаде дека за овој случај имало соопштение од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција во кое било соопштено истото, односно дека немало докази за тоа како побегнал Груевски.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here