25.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија Груби во Собрание: Ако нема слушалки учете албански оти е јазик на...

Груби во Собрание: Ако нема слушалки учете албански оти е јазик на иднината во Северна Македонија

Translate (Eng):[gtranslate]

Албанскиот е јазик на иднината, порача пратеникот Артан Груби на седницата на собраниската Комисија за евроинтеграции на која се дискутираше за евроинтегративните процеси во Република Македонија по Самитот на Европскиот совет овој месец, на кој Македонија не доби датум за преговори.

Оваа забелешка на Груби следуваше откако пратениците од опозицијата реагираа дека немаат слушалки за превод, кои се неопходни, бидејќи комисијата се води на албански јазик согласно собранискиот Деловник.

Груби побара од собраниските служби да обезбедат слушалки за сите пратеници.

РЕКЛАМА
- Реклами -