11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаМакедонијаЗдружението Македонско-турско пријателство со донација за делчевските ученици

Здружението Македонско-турско пријателство со донација за делчевските ученици

Здружението Македонско-турско пријателство во соработка со Црвената полумесечина на Измир додели донација од училишна опрема и облека за учениците од двете делчевски основни училишта. Како што информираа од општината, донацијата е резултат на добрата соработка меѓу Здружението и општината и ќе биде наменета за ученици од семејства во социјален ризик. – Станува збор за донација која се состои од училишен прибор, јакни и друга облека и е распоредена во општинското основно училиште „Ванчо Прке“, како и во подрачното училиште „Св. Климент Охридски“. Нашите пријатели од Турција слични вакви акции преку поддршка за загрозените категории граѓани, навестија и за наредниот период, истакнаа од општината. Ова е прва акција на здружението што се спроведува во Делчево. – Донирањето средства е редовна активност во земјава, но за прв пат во хуманата агенда е ставено и Делчево, како резултат на добрите пријателски односи меѓу вашата општина и Измир. Поголем дел од луѓето од нашето здружение потекнуваат од овие краишта и затоа ни е особено драго што ќе имаме можност и понатаму да помагаме во рамки на нашите можности, потенцираа од Здружението Македонско-турско пријателство од Измир. Хуманата активност се реализира по повод прославата на 96-годишнината од одбележу

Извор Здружението Македонско-турско пријателство со донација за делчевските ученици | opserver.mk

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...