4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаСтартот на фабриката „Баумер“ од Швајцарија во Бунарџик е уште една успешна...

Стартот на фабриката „Баумер“ од Швајцарија во Бунарџик е уште една успешна приказна за економските политики на Северна Македонија

Денеска го означуваме свечено и официјално почетокот на работата на новата фабрика на „Баумер“, која на својата листа од 38 компании и подружници во 19 земји во светот, ја стави и оваа фабрика и Северна Македонија, рече Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев на свеченоста по повод стартот на работата на оваа фабрика во Трговско индустриската зона 1 во Бунарџик, Скопје.

Компанијата „Баумер“ од Швајцарија е една од светски најпознатите производители на сензори, инструменти за мерење, испитување и навигација, според најмодерна технологија и се употребуваат во автомобилската, индустриската, медицинската наука, во авио-индустријата, кај мобилните уреди, во градежниот сектор и во други области. Компанијата има вработено 2.500 вработени низ светот, а во оваа своја фабрика во нашата земја, во која ќе бидат вложени 4,7 милиони евра, во првата фаза ќе вработи 150 граѓани.

„Компанијата „Баумер“ и Владата на Република Северна Македонија ги обединуваат вредности како што се искреното партнерството, посветеноста на високите технологии и на прецизноста, и пионерскиот дух во постојаниот стремеж за иновативност и компетитивност. Владата на Република Северна Македонија за да креира амбиент соодветен на модерниот пазар, фокусот на своите политики за поддршка на странските и домашните инвестиции го стави на воспоставување деловни врски со такви компании. „Баумер“ е една од нив. Станува збор за компанија која е синоним за квалитет, компетентност и софистицирани производи и решенија кои ги исполнуваат највисоките технолошки стандарди и сигурно ги задоволуваат потребите на клиентот во секое време“, истакна премиерот Заев, и додаде дека како и „Баумер“, така и политиките на Владата се насочени кон поддршка на иновативни концепти, решенија и технологии. Остварувањето на таа цел секогаш ќе овозможува да се биде чекор понапред од пазарот и да се приближите кон потребите.

На свечената церемонија по повод пуштањето во работата на фабриката Баумер во Северна Македонија на која присуствуваа и сопствениците на групацијата Баумер д-р Оливер Вице и г. Кристијан Вице, заменик претседател на Владата на Република Северна Македонија, г. Кочо Анѓушев, амбасадорката на Швајцарија во Република Северна Македонија, г-ѓа Сибил Сутер Техада, директорот на Дирекцијата за ТИРЗ , г. Александар Младеновски, и други гости, премиерот Заев ја издвои како особено значајна и развојната компонента во бизнис планот на компанијата која планира изградба на нова зграда за проширување на производството и да оформи центар за истражување и развој со што во фабриката „Баумер“ во Северна Македонија ќе се отворат можности за дополнителни 500 работни места.

Заменик претседателот во Владата на Северна Македонија, задолжен за економските ресори Кочо Анѓушев, во своето обраќање го потенцираше фактот што компанијата „Баумер“ е една од најдобрите во светот на високата технологија и нејзината фабрика во нашата земја е во согласност со политиките во поддршката на странските инвестиции да се привлечат колку што е можно повеќе вакви компании.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...