9.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаАлијанса за Албанците обвинува: ДУИ именува Македонци во агенцијата за спроведување на...

Алијанса за Албанците обвинува: ДУИ именува Македонци во агенцијата за спроведување на албанскиот јазик

Алијансата за Албанците денеска преку соопштение обвини дека застапеноста на Албанците продолжува да биде запоставена дури и во институциите што се раководени од Албанците.

Агенцијата за спроведување на законот е новоосновано тело кое го надгледува спроведувањето на законот за употреба на јазиците, што беше донесен од страна на пратениците во Собранието. Оваа институција има обврска да го контролира спроведувањето на Законот за употреба на јазиците, и албанскиот јазик како втор најзборуван јазик на државно ниво. Затоа, Алијанса за Албанците смета дека во оваа институција мнозинството вработени треба да бидат Албанци.

Се поставува прашањето како кадарот на ДУИ преку вработување на други националности ќе го контролира спроведувањето на Законот за употреба на албанскиот јазик, кога на клучните раководни позиции се вработуваат Македонци.

На конкурсот за вработување број 242/2019 за вкупно 5 работни места, вработени се тројца од македонска националност, еден Албанец и еден Ром. Државен советник за лекторирање – од македонска националност, државен советник за владина соработка и односи со јавност – од македонска националност, раководител на одделот за соработка со Владата на Република Северна Македонија, Сектор за поддршка на директорот – македонска националност, раководител на одделот за лекторирање, Сектор за превод и лекторирање – Албанец, соработник за мониторинг, промовирање и заштита на употребата на јазикот, Сектор за планирање, координација и развој – од ромска националност”, се наведува во соопштението.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Албанец одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик. (Видео)

Граѓанин одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик На социјалните мрежи се споделува видео на коешто се гледа како двајца македонски полицајци...

Да се врати средното полициско училиште, полицајците со сѐ послаб просечен успех!

Независниот полициски синдикат бара враќање на средното полициско училиште. Главна причина за тоа, е според нив, се послабиот просечен успех на кандидатите за полицајци во...

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...