Лавров: Багдади беше американски изум, неговата смрт е сѐ уште спорна (ВИДЕО

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров изјави дека лидерот на терористичката организација Исламска држава Абу Бакр ал Багдади бил американски „изум

Шефот на руската дипломатија гостуваше на рускиот канал Расија 24, и во таа прилика се осврна на смртта на лидерот на Исламска држава Багдади, кој минатиот викенд загина во американска воена операција во Сирија.

„Багдади беше американски изум. Нашето министерство за одбрани објави соопштение за Багдади. Бараме повеќе информации за тоа. Нашата војска работи на наоѓање дополнителни докази и повеќето од она што САД го тврдат (за смртта на Багдади) сѐ уште не можеме да го потврдиме, што значи дека е сѐ уште спорна“, истакна Лавров.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here