4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаОркестарот на Танец освои Гранд При во Париз во конкуренција од 350...

Оркестарот на Танец освои Гранд При во Париз во конкуренција од 350 учесници

После неколкунеделни подготовки, минатата седмица, оркестарот на „Танец“ составен од десет врвни инструменталисти под музичко водство на Дарко Илиевски, а придружуван од уметничкиот раководител на инситуцијата Бранка Костиќ-Марковиќ, се закити со престижната награда, Гранд При на Меѓународниот фестивал на уметностите “Les Etoiles De Paris”. Во конкуренција на 350 учесници, со врвен настап, оркестрантите на “Танец” го освоија четиричленото меѓународно жири и публиката, и беа апсолутни победници и миленици на целиот фестивал. Нивното музицирање, и во официјалниот дел и на гала концертот беше проследено со овации.
После успешниот настап, уметниците на „Танец“ беа во посета на македонската амбасада во Париз, на покана на амбасадорката Јадранка Чаушевска Димов.
После остварувањето на главната мисија за успешно претставување во француската престолнина, музичарите уживаа во прошетката низ познатите париски улици и во посетата на најважните културни знаменитости.
Она што е најважно, „Танец“ уште еднаш потврди дека е вистински репрезент на македонската култура во светот. Ова семејство од колеги може да се гордее со своите професионални и лични заложби и да биде пример за сите генерации уметници.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...