2.7 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаСелдин Селиу со гордост ја претстави Македонија и освои второ место...

Селдин Селиу со гордост ја претстави Македонија и освои второ место во светот

Европскиот шампион во уметничко лизгање, Селдин Салиу освои второ место на меѓународниот натпревар во италијанскиот град Мерано. Ова беше прв настап за Македонската федерацијата на лизгачки спортови. Досега ја претставуваше Италија.

Петнаесетгодишниот Селдин Салиу од дебарско Требиште, е шампион во уметничко лизгање на Италија и европски шампион во категорија кадети. Селдо, како што го викаат најблиските, ни изјави дека е пресреќен што стана стана дел од Македонската федерација на лизгачки спортови и дека конечно ќе лизга на мразот за македонската репрезентација.

 

Досега учествувал на 44 натпревари во различни категории во Италија и странство. Дури 18 пати бил прво место, 10 пати второ и 5 пати трето. Има и 11 медали. Во февруари 2015 станал регионален шампион на Венето. А во 2017 година станал национален шампион во категоријата кадети на Купот во Торино.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...