9.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаУтринското кафе повторно го пијат заедно, но на Вибер. (Видео)

Утринското кафе повторно го пијат заедно, но на Вибер. (Видео)

РАЗГОВОР ПРЕКУ ВИБЕР: Како си, како поминуваш? Добро брат, ти како поминуваш? Како е на печалба, како поминувате?

Како на печалба. Работиме.

Ти недостига ли родната земја?

Не прашувај, многу ни недостига.

Тројца другари од Чегране за да се потсетат на старите времиња кога заедно пиеле кафе, разговараат на Вибер. Јасир работи во Германија, но не ги заборава другарите од својата населба. Секој ден разговараат за старите времиња кога биле заедно. Миграцијата ги погоди и овие другари од гостиварско Чегране како и многу млади од земјава.

„Ние бевме 20 другари, по 2 години разлика во години, плус или минус. Во населбата сега останаа само тројца, односно 17 се иселија. 60% од селото е испразнето, сите куќи се затворени“, вели жител на Чегране.

Нусрет ги открива причините за иселувањето на младите од земјава. Вели дека 50% од младите заминуваат во потрага по работа, бидејќи овде не можат да се вработат.

„Си одат бидејќи овде нема живот, немаат едно кафе да си платат, нема што да работат, не знаат што да прават и си заминуваат“, вели Рамадани.

Во последно време колку мислите дека се иселиле?

„50% од Чегране се иселило“, рече Рамадани.

Според претседателот на месната заедница, од 3150 домови во Чегране, останати се само 1500. Селото е речиси без млади луѓе и со сите со кои разговаравме планираат да ја напуштат земјава. Жителите велат дека гостиварско Чегране некогаш броело 13 илјади жители, а сега некаде околу 7 до 8 илјади.

Дали Јасир планира да се врати од Германија и да живее во Македонија?

-Би се вратил, кој не сака да се врати дома.

Кога би се вратил?

-Не знам што да кажам, кога ќе биде подобро, не верувам дека таму ќе биде подобро.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Албанец одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик. (Видео)

Граѓанин одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик На социјалните мрежи се споделува видео на коешто се гледа како двајца македонски полицајци...

Да се врати средното полициско училиште, полицајците со сѐ послаб просечен успех!

Независниот полициски синдикат бара враќање на средното полициско училиште. Главна причина за тоа, е според нив, се послабиот просечен успех на кандидатите за полицајци во...

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...