10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаСасоли: Треба да се гордеете што го променивте името а не да...

Сасоли: Треба да се гордеете што го променивте името а не да жалите…

Покрај пораката дека ветото за старт на преговори со Европска унија на Македонија и
на Албанија не е историска грешка, туку историско одложување, претседателот на
Европски парламент, Давид Сасоли, од говорницата на македонското Собрание и со
свое видување за промената на државното име.
„Процесот на преговори треба да започне, и тоа што е можно поскоро. Вие направивте
голем напор. Дури, го сменивте и уставното име на државата. Немојте да жалите
поради тоа. Немојте да жалите. Тоа била многу важна работа, со која треба да се
гордеете и која што ја покажува вашата храброст“, рече Италијанецот пред
пратениците.
Делот за името во обраќањето на Сасоли е по 19 секунди од почетокот на видеото:

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...