30.9 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Сасоли: Треба да се гордеете што го променивте името а не да...

Сасоли: Треба да се гордеете што го променивте името а не да жалите…

Translate (Eng):[gtranslate]

Покрај пораката дека ветото за старт на преговори со Европска унија на Македонија и
на Албанија не е историска грешка, туку историско одложување, претседателот на
Европски парламент, Давид Сасоли, од говорницата на македонското Собрание и со
свое видување за промената на државното име.
„Процесот на преговори треба да започне, и тоа што е можно поскоро. Вие направивте
голем напор. Дури, го сменивте и уставното име на државата. Немојте да жалите
поради тоа. Немојте да жалите. Тоа била многу важна работа, со која треба да се
гордеете и која што ја покажува вашата храброст“, рече Италијанецот пред
пратениците.
Делот за името во обраќањето на Сасоли е по 19 секунди од почетокот на видеото:

РЕКЛАМА
- Реклами -