12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Заеби ти тетоважа со Митко Јанчев, ова е човекот со тетоважа на...

Заеби ти тетоважа со Митко Јанчев, ова е човекот со тетоважа на Никола Груевски. (Фото)

Translate (Eng):[gtranslate]

Тетоважите се обично слики на нешто што ви е драги или лик кој многу ви значи. За овој Македонец тоа е Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ. Мирче Ризов ја направил првата тетоважа уште во 1998 година, веднаш до срцето, а на неа пишува ВМРО, а потоа, воодушевен од Груевски, пред четири години го истетовирал и неговиот лик, име и презиме и крст на својот грб.

„Никола е мојот крал, и затоа никогаш не зажалив што му го истетовирав ликот! Верен сум му до гроб, нему и на партијата, тоа го пишува и под неговиот лик. Пред неколку години, случајно го сретнав во Кавадарци, се запознавме и му ги покажав тетоважите, му кажав дека го нарекувам ,,Кралот мој“. Тој само така срамежливо, како што секогаш умее, ми се поднасмевна, и си се заблагодаривме еден на друг. Дури и дома, се ми е во знакот на ВМРО, спијам со фотографијата на Никола над креветот. Кога ќе умрам, ќе си го однесам Никола со мене во гроб, а знам дека дури и десет години по смртта, тетоважите уште ќе ми стојат! Не е напразно кажано тоа – ВМРО до гроб“- вели Мирче..

Тој додава дека никогаш во животот не добил конкретна помош од Груевски или пак од неговата партија, но немал намера ниту да бара некогаш. Тетоважите биле направени од чиста љубов и верба, а не со цел да биде награден за нив.

РЕКЛАМА

- Реклами -