4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаБугарскиот патријарх Неофит: Ќе продолжиме да ги поддржуваме нашите браќа во Македонија

Бугарскиот патријарх Неофит: Ќе продолжиме да ги поддржуваме нашите браќа во Македонија

Ќе продолжиме да ги поддржуваме нашите браќа во Македонија. Се што сме направиле до сега е корисно за двата братски народи, кажал бугарскиот патријарх и софиски митрополит Неофит за БГНЕС.

„Се разбира. Она што сме го направиле беше корисно и нив и за нас”, изјавил Неофит одговарајќи на прашањето дали ќе ги поддржува браќата во Македонија.

Патријархот Неофит го споменал и значењето на заедничката бугарско-македонска црковна комисија, чиј претседател од бугарска страна е старозагорскиот митрополит Киприан.

„Она што е направено под негово раководство ќе имаме можност да го разгледаме. Сите имаме благородни намери и ќе се потрудам се да биде добро промислено и корисно за двата народи”, вели патријархот Неофит.

пишува религија.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...