15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаРеновирани повеќе простории во Клиниката за дерматологија

Реновирани повеќе простории во Клиниката за дерматологија

Во Клиниката за дерматологија реновирана е дневната болница, дежурната соба на лекари, работната соба на медицински сестри, собата за изолација на пациенти и апартманот за пациенти. Голем дел од просториите се климатизирани, соопшти денеска Министерството за здравство.

Клиниката за дерматологија, како што наведува Министерството, реализираше низа активности за обезбедување повисок стандард за дијагностика, ефикасна и безбедна здравствена заштита, но и за подобрување на условите за пациентите и условите за работа на персоналот. Според Министерството, Клиниката е вистински пример за одговорно работење во интерес на пациентите.

Во изминатиот период, посочуваат од Министерството, Клиниката за дерматологија кадровски го зајакна својот тим со седум вработувања.

-Набавена е медицинска опрема, како дермоскоп, апарат за пресотерапија и лимфна дренажа, колор доплер апарат, апарат и алергени за ин витро дијагностика во алергологија. Клиниката за дерматологија во соработка со Биодерма-Македонија, ја отвори првата Школа за атопија во нашата држава, со цел едукација на пациентите со атопија, се наведува во соопштението на Министертсвото за здравство.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...