7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаСветБугарите од Америка сакаат Ф-35 и пат на Месечината

Бугарите од Америка сакаат Ф-35 и пат на Месечината

Авиони Ф-35, укинување на визите, инвестиции и пат на Месечината – ова се потенцијалните теми на разговорите при посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов на Америка, изјави поранешниот бугарски министер за надворешни работи Соломон Паси за бугарската национална телевизија БНТ.

„Најпрвин треба да се отвори прашањето за понатамошниот развој на бугарското вооружување, пред сѐ за купувањето на Ф-35“, кажа тој.

„Бугарија купи Ф-16, но треба да размисли и за купување авиони од следната генерација. тие (Ф-35) масовно се појавуваат и во Пентагон и насекаде низ светот, па Бугарија треба да размислува стратегиски – 10 до 15 години однапред“, изјави Паси.

Поранешниот шеф на бугарската дипломатија смета дека на Бугарија ѝ е потребно поголемо воено присуство на САД во Црното Море.

„Тоа е нешто што може да ги попречи нападите на господинот (Владимир) Путин“, изјави Паси.

Покрај тоа, Паси смета и дека Борисов од американскиот претседател Доналд Трамп треба да побара САД да ги вклучат Бугарите во својата следна мисија на Месечината.

Тој истакна дека треба да се иницираат прашањето за укинување на визите, зголемување на американските инвестиции и исполнувањето на „дамнешниот сон на Бугарите“ – да испратат човек на месечината.

„Сега е вистинското време да се премине на реализација на стариот сон на Бугарија во нашите билатерални односи: да се испрати космонаут со (мисијата) на НАТО“, изтакна тој.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...