7.6 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаДокторите специјалисти, медицинските сестри, лаборантите, општите лекари и здравствените работници од јануари...

Докторите специјалисти, медицинските сестри, лаборантите, општите лекари и здравствените работници од јануари ќе земаат повисоки плати.

Докторите специјалисти, медицинските сестри, лаборантите, општите лекари и здравствените работници од јануари ќе земаат повисоки плати. Но не и таканаречениот административно – технички персонал. За нив нема да има покачување на платите. Министерот за здравство, Венко Филипче, рече дека засега за нив не се планира покачување на платите.

Независниот синдикат на административно техничкиот персонал бараат покачување на платите, каде се опфатени хигиеничарите, чуварите и возачите на брзата помош, инаку во спротивното најавија протест на 28 ноември.

„Платите на административно техничкиот персонал се под минималната плата во државата и изнесуваат од 12.000 до 20.000 денари. Персоналот е изманипулиран, заборавен и оставен да функционира и преживува со минимални просечни примања од кои не може да ги покрие основните потреби за пристоен живот. Медицинскиот персонал не може да функционира без нас. Возилото на итната медицинска помош не може да го управува доктор или сестра и да дава помош на пациентот, сите ние сме тим.“, велат од НСАТП.

Најголем дел од зголемувањето на буџетот во здравството, за 2020 година, ќе оди за покачување на платите. Над 30 милиони евра ќе се потрошат за платите на сите вработени во здравствениот сектор и за дежурства.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...