15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Македонија ШПАНИЈА ЈА ЗАПЛЕНИ ОПРЕМАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ФУДБАЛСКИ РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИ ДО 21 ГОДИНА

ШПАНИЈА ЈА ЗАПЛЕНИ ОПРЕМАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ФУДБАЛСКИ РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИ ДО 21 ГОДИНА

Translate (Eng):[gtranslate]

ШПАНИЈА ЈА ЗАПЛЕНИ ОПРЕМАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ФУДБАЛСКИ РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИ ДО 21 ГОДИНА

Македонската фудбалска репрезентација за играчи до 21 година синоќа не го одржа планираниот тренинг во шпанскиот град Алкоркорн, пред четврточниот квалификациски дуел против Шпанија. Причината за тоа е фактот што целата опрема на македонските фудбалери била задржана на аеродромот.

Техничкиот менаџер на националниот состав до полноќ не успеал да ја „извлече“ опремата, а немало ниту информација што е потребно да се обезбеди за да може опремата да стигне до фудбалерите.

Одговорот од Шпанска фудбалска федерација е дека не знаат за некој нов закон и барање било каква декларација за носење и подигнување спортска опрема, а од ФФМ информираат дека немале добиено никаков допис за дополнителна документација.

За случајот е информиран е делегатот на натпреварот, но и амбасадата на Македонија во Шпанија.