7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонија(Видео) Заев: Го исполнивме аманетот на Мисирков и го заштитивме македонскиот јазик

(Видео) Заев: Го исполнивме аманетот на Мисирков и го заштитивме македонскиот јазик

Премиерот, Зоран Заев, денеска се обрати на Меѓународна научна конференција „Македонскиот јазик – извор на филолошки и на културолошки истражувања“.

Како што нагласуваат од владината прес-служба, премиерот во обраќањето ги нагласил заложбите на Владата за соработка со стручната јавност за заштита и унапредување на македонскиот јазик и упатил апел до професорската јавност за активно учество во промоцијата на јазикот.

„Није сме должни да милуаме нашијот јазик, зашчо тој јет наш, исто така, као шчо ни јет наша таткоината ни“, истакна премиерот на почетокот, споделувајќи ја визијата на Крсте Петков Мисирков, за која порача дека денеска е остварена.

„Со моето присуство овде, како премиер, ја испраќам пораката дека оваа Влада се определи за заштита, афирмација, поддршка на употребата на нашиот изворен македонски јазик и ја поддржуваме и ќе ја поддржуваме секоја искрена иницијатива којашто оди во прилог на унапредувањето на современиот македонски јазик“, порача Заев.

Нагласи дека тоа треба да биде заедничка мисија на експертската, општествената и политичката јавност.

Премиерот соопшти дека деновиве треба да почне јавната расправа за Предлог законот за употребата на македонскиот јазик, што предвидува, меѓу другото, вработување лектори со завршен македонски јазик, во сите државни и јавни институции во државава, во сите субјекти во државниот и приватниот сектор во земјава, но и поактивна афирмација на македонскиот јазик во странство.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...