17.9 C
Ohrid
вторник, јуни 15, 2021
Почетна Македонија Докторите го одбележаа празникот Св. Козма и Дамјан празникот на вечните лекари.

Докторите го одбележаа празникот Св. Козма и Дамјан празникот на вечните лекари.

Translate (Eng):[gtranslate]

И годинава во дворот на Струмичката болница, лекарите и медицинскиот персонал го одбележуваат празникот Св. Козма и Дамјан – вечните лекари на болните и сиромашните.Image may contain: 7 people, people standing

Денеска на празникот на овие светци, пред темелите на малата црква во изградба, во кругот на ЈЗУ „Општа Болница“ во Струмица, отец Димитар Крцев од Струмичката Епархија одржа празнична литургија за здравје на сите. Годинашното, по шести пат одбележување, го организира персоналот на Одделението за уво, нос и грло при оваа здравствена установа, предавајќи го кумството – славата на вработените во Детското одделение. Инаку, Свети Козма и Дамјан се многу познати во народот. Многу цркви им се посветени во Македонија, па и некои лекарски друштва го носат нивното име. Овој празник меѓу народот е познат како Свети врачи или едноставно како Световрача. Зборот врач (враж) и денес во некои словенски јазици (на пр. во рускиот јазик) значи лекар. Овие господови лекари наречени и Свети бесребреници имаат два празника на 1 јули (Свети врачи – летни) и на 1 ноември (според стариот календар).

ЗА ПОВЕЌЕ ФОТОГРАФИИ ПРИТИСНЕТЕ ТУКА:ФОТОГАЛЕРИЈА

РЕКЛАМА
- Реклами -