8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаДокторите го одбележаа празникот Св. Козма и Дамјан празникот на вечните лекари.

Докторите го одбележаа празникот Св. Козма и Дамјан празникот на вечните лекари.

И годинава во дворот на Струмичката болница, лекарите и медицинскиот персонал го одбележуваат празникот Св. Козма и Дамјан – вечните лекари на болните и сиромашните.Image may contain: 7 people, people standing

Денеска на празникот на овие светци, пред темелите на малата црква во изградба, во кругот на ЈЗУ „Општа Болница“ во Струмица, отец Димитар Крцев од Струмичката Епархија одржа празнична литургија за здравје на сите. Годинашното, по шести пат одбележување, го организира персоналот на Одделението за уво, нос и грло при оваа здравствена установа, предавајќи го кумството – славата на вработените во Детското одделение. Инаку, Свети Козма и Дамјан се многу познати во народот. Многу цркви им се посветени во Македонија, па и некои лекарски друштва го носат нивното име. Овој празник меѓу народот е познат како Свети врачи или едноставно како Световрача. Зборот врач (враж) и денес во некои словенски јазици (на пр. во рускиот јазик) значи лекар. Овие господови лекари наречени и Свети бесребреници имаат два празника на 1 јули (Свети врачи – летни) и на 1 ноември (според стариот календар).

ЗА ПОВЕЌЕ ФОТОГРАФИИ ПРИТИСНЕТЕ ТУКА:ФОТОГАЛЕРИЈА

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...