6.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаUncategorized @mkМакедонска џихадистка бара да се врати дома: Не се седи тука, многу...

Македонска џихадистка бара да се врати дома: Не се седи тука, многу е студено

Новинарска екипа на албанската телевизија „А2“ го посети кампот Ал Хол во Сирија каде што живеат илјадници жени и деца на борци на озлогласената терористичка организација Исламска држава.

Во кампот Ал Хол кој се наоѓа во близина на сириско-ирачката граница, живеат илјадници жени-џихадистки заедно со своите деца, кои што се сместени тука после крахот на Исламската држава.

Тие иако свесно отпатувале во Сирија со своите деца, практикувале радикален Ислам и ги поддржувале ѕверствата на нивните сопрузи кои го шокираа светот, сега бараат да се вратат назад во своите домови затоа што во кампот условите за живеење не биле добри.

Новинарот на „А2“, Ревајет Шахини во кампот пронајде жена со потекло од Македонија која заедно со своите деца отпатувала на Блискиот исток да ѝ служи на Исламската држава. Таа бара македонските власти сега да ѝ помогнат да се врати дома.

Жената на новинарот му откри дека во Сирија пристигнала пред шест години и сега сака да се врати во Македонија затоа што условите таму биле лоши и на зима било многу студено.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...

Албанец одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик. (Видео)

Граѓанин одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик На социјалните мрежи се споделува видео на коешто се гледа како двајца македонски полицајци...