13.9 C
Ohrid
сабота, декември 2, 2023
ПочетнаМакедонијаОд притвор избега и поранешниот телохранител на Сашо Мијалков

Од притвор избега и поранешниот телохранител на Сашо Мијалков

Некогашниот телохранител на Сашо Мијалков, Драганчо Стојменов познат како Дацо Белски избегал од притвор.

ој избегал од својот дом каде му бил одреден притвор како осомничен за обид за убиство, по пукањето во ресторанот „Аква“ во Кочани.

-На лицето за кое прашувате судот му одредил мерка куќен притвор, и според надлежноста полицијата неколку пати во текот на денот прави проверки. при последната проверката извршена вчера е констатирано дека лицето не е дома односно не ја почитува мерката на судот и за тоа веднаш е известен судот. По наредба на судот веднаш се преземени мерки и активности за пронаоѓање на лицето, потврдија од МВР за Канал 5.

Инаку,Стоименов по тримесечно бегство во април годинава им се предаде на органите на прогонот по инцидентот со пукањето врз Драган Зравев во угостителски објект во Кочани при што го рани. Во јануари годинава Дацо Белски со огнено оружје го рани и 33 годишниот Драган Здравев- Дач во кафеана во Кочани. Стоименов на македонската јавност и е познат по случајот детонатор каде беше клучен сведок, а каде за рекетарство, перење на пари, поставување бомби и нелегални покер апарати на обвинителна клупа седнаа 16 лица од Кочани и Виница, по што следуваше и смена на 13 полициски командири, меѓу нив и на тогашниот началник на СВР – Штип.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...