10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонските фолкери ја покажаа својата хуманост: Собрани 11.000 франци за 10 болни...

Македонските фолкери ја покажаа својата хуманост: Собрани 11.000 франци за 10 болни лица од Македонија.

Членовите на Македонското друштво “ Пирок“ од Швајцарија минатиот викенд собраа над 11 илјади швајцарски франци на хуманитарната забава посветена за собирање донации за лекување на десет лица од Македонија. Особена благодарност изразија до Македонка Георгиева, Ванга Јанева, Кети Јанев и Вилма Јованова кои беа задолжени за хуманитарната продажба на слатки од вредните домаќинки кои ги донесоа на забавата. Освен од самата Швајцарија на забавата допатувале и Македонци од Германија, Франција, Словенија, Италија, Луксембург и Белгија, а вечерта пред сите за срце и душа пееле и музицирале:

Сузана Гавазова, Влатко Миладиновски, Дамјан Стојановски, Ферус Мустафов, група Болеро со Кико, Антонија Гиговска, Ален Хасановиќ, Јане Крстев, Орхан и Анил. Како што информираат од Македонското друштво “Пирок“ собраните парични средства ќе се поделат на: Михаела Петрова од Куклиш, Никола Новоселски од Муртино, Ирена Танчева од Самоуилово, Томе Јанев од Струмица, Симона Хаџи-Тошева од Штип, Јане Николов од Зрновци, Лидија Ристевска од Битола, Михаил Митевски од Охрид, Огнен Стојков од Свети Николе и на Љупчо Бојановиќ од Звегор Делчевско, кои сите поединечно ќе добијат по 1100 швајцарски франци…..

Вечер

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...