-0.1 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Естрада Улица во Србија ќе го носи името на нашиот Тоше

Улица во Србија ќе го носи името на нашиот Тоше

Translate (Eng):[gtranslate]

Доколку наскоро би шетале во Јабука, селото во општина Панчево тогаш ќе наидете на посебна улица.

Улицата во селото Јабука ќе го носи името на нашиот Тодор Тоше Проески. Тоа е првата улица во Србија која ќе се вика по Тоше.

Предлогот улицата да го носи името на Тоше упатен е до општината Панчево која наскоро треба да го усвои.

РЕКЛАМА

Од нивната општина велат дека македонскиот пејач заслужил повеќе од ваков помен, а тоа што улицата која ќе го носи неговото име се наоѓа во Јабука не е случајно. Во ова село живеат голем број Македонци кои на посебен начин сакаат да му се оддолжат на својот земјак.

Нивната идеја со воодушевување ја прифатиле и останатите жители на селото затоа што Тоше го слушаа сите, од Вардар па до Триглав. Не го нарекуваа без причина вториот Здравко Чолиќ.

Покрај улицата која ќе се вика Тоше Проески, во Јабука ќе добијат уште осум нови улици. А, во општината Панчево нови имиња ќе добијат вкупно 90 улици.