22.8 C
Ohrid
среда, јули 28, 2021
Почетна Македонија Шпанија да формира влада и Северна Македонија веднаш влегува во Нато.

Шпанија да формира влада и Северна Македонија веднаш влегува во Нато.

Translate (Eng):[gtranslate]

Шпанија треба да формира прво влада, по изборите кои се одржаа на 10 ноември.

Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, на својот Фејсбук профил објави дека и Франција ја завршила ратификацијата на протоколот за пристапување на Македонија во НАТО, па така остнаува уште Шпанија да го стори истото.

–Франција ратификуваше! Ни остана уште Шпанија! Стануваме полноправна членка на НАТО!, напиша Шекеринска на Фејсбук.
Шпанија треба да формира прво влада, по изборите кои се одржаа на 10 ноември.

РЕКЛАМА

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, вчера не сакаше да прогнозира кога ќе се случи тоа.

- Реклами -