29.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија Јетон Љужа осомничен за убиството на Саздо е уапсен во Германија (Фото)

Јетон Љужа осомничен за убиството на Саздо е уапсен во Германија (Фото)

Translate (Eng):[gtranslate]

етон Љужа, третоосомничениот за убиството на Никола Саздовски е уапсен во Хамбург, Германија.

Уапсен е по потерница од МВР.

Саздовски беше член на навивачката група Комити, и беше убиен на 29 јуни 2018 година.

РЕКЛАМА

По одлуката на Јавното обвинителство, Интерпол од 28 јули 2018 година го бара Љужа, а според МВР, меѓународната потерница за Љужа е распишана за убиство извршено на свиреп начин.

Се очекува да му се суди по екстрадицијата во Македонија.

Убијците на Саздо добија по 19 години затвор во април годинава.

Обвинети за убиството беа Бесир Беља и Скендер Демири и лицето кое беше во бегство.

- Реклами -