4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаМакедонијаЈетон Љужа осомничен за убиството на Саздо е уапсен во Германија (Фото)

Јетон Љужа осомничен за убиството на Саздо е уапсен во Германија (Фото)

етон Љужа, третоосомничениот за убиството на Никола Саздовски е уапсен во Хамбург, Германија.

Уапсен е по потерница од МВР.

Саздовски беше член на навивачката група Комити, и беше убиен на 29 јуни 2018 година.

По одлуката на Јавното обвинителство, Интерпол од 28 јули 2018 година го бара Љужа, а според МВР, меѓународната потерница за Љужа е распишана за убиство извршено на свиреп начин.

Се очекува да му се суди по екстрадицијата во Македонија.

Убијците на Саздо добија по 19 години затвор во април годинава.

Обвинети за убиството беа Бесир Беља и Скендер Демири и лицето кое беше во бегство.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...