21 C
Ohrid
понеделник, мај 17, 2021
Почетна Македонија Пендаровски: Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите.

Пендаровски: Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите.

Translate (Eng):[gtranslate]

Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите. Јас ја разбирам потребата за дадената изјава на Регионалниот младински лидерски форум во Нови Сад да биде врамена во дневни партиско-политички пресметки, но трендовите во целиот регион и кај нас се неспорни. Губиме висококвалификуван и млад кадар, одговорноста е на сите политички водства, од независноста до денес. Вклучително и моја. Доколку немаат суштинска европска перспектива, поголеми плати и поквалитетен живот, младите ќе продолжат масовно да се иселуваат.
Младите мора да имаат прва шанса да успеат дома.

Напиша на твитер претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски.

 

РЕКЛАМА
- Реклами -