7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаПоп од делчевско сака да биде погребен во дворот на црквата, ама...

Поп од делчевско сака да биде погребен во дворот на црквата, ама селаните се бунтуваат. (Видео)

Отворен гроб во делчевско Трботивиште ги распаметува соседите на селската црква. Гробна дупка веќе извесен период таму зјае празна и е причина за лоши асоцијации кај жителите, но и револт:

„Ни е тука,живеел, ниту пак е бил поп , ни е чествувал.Јас треба кога ќе излезам од врата да гледам во на Џаџо гробо. На влезот на црквата и на влезот на кршталницата има две дупки.Ниту е пополнета дупката што ја ископаа , а другата ја бетонираа“изјави жителка на село Трботивиште

Гробното место е резервирано за свештеникот Ѓорѓи Џаџов кој е жив и здрав во Штип, но одлучил кога ќе му дојде време, да биде погребан во родното село:

„Јас како свештеник поднесов барање до митрополитот на Брегалничката епархија за да бидам закопан во дворот на црквата“ изјави свештеник Ѓорѓи Џаџов

Дека сé е според каноните тврди и селскиот поп, во чија парохија е ископан гробот:

„Според црковните канони, тој има доставено до мене документ и ипархијата со кој може да се погребе во црковниот двор.Уште во старо време е дозволено свештениците да може да се закопуваат во црковниот двор“ изјави Паско Шантевски-свештеник

Ова секако не е одговорот што сакаат да го чујат сите оние кои за да влезат во црквата и крстилницата , мораат да поминат покрај отворената дупка.

Тие со петиција ќе бараат нејзино итно потрупување, а сите покојни, вклучително и свештени лица, да се погребуваат на селските гробишта.

/TV STAR

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...