13.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 14, 2021
Почетна Македонија За Македонија се „невидливи“, ама затоа пак РТВ Србија им посвети емисија...

За Македонија се „невидливи“, ама затоа пак РТВ Србија им посвети емисија (ВИДЕО)

Translate (Eng):[gtranslate]

Станува збор за емисијата на РТС – Квадратура на кругот, во која оваа недела темата беше граѓанската војна во Грција, и нашите сограѓани – бегалците од Егејска Македонија!

За жал, официјално се откажавме од нив, но тие се само уште еден доказ дека Македонци живееле и живеат во северна Грција, регион што тие си го нарекоа „Македонија“, додека ние од неодамна станавме Северни.

Српската државна ТВ се потсетува на овој страшен егзодус и вели:
„Во таа братоубиствена војна, во која од една страна се бореа вооружените сили на грчката влада, а од друга страна грчки комунисти, загинаа околу 50.000 луѓе, над половина милион беа внатрешно раселени, а повеќе од 50.000 избегаа само од Егејска Македонија“

РЕКЛАМА

50.000 наши луѓе, од кои преку 28.000 беа деца…сите Македонци.

( Видео ) Емисијата – Квадратурата на кругот

- Реклами -