7.9 C
Ohrid
сабота, септември 25, 2021
Почетна Македонија ''Мене ми кажаа дека млади луѓе ќе гледаат филм „Шверцери“, а тие...

”Мене ми кажаа дека млади луѓе ќе гледаат филм „Шверцери“, а тие биле демостранти”

Translate (Eng):[gtranslate]

Навивачката група „Шверцери“ во петокот прослави 30 години постоење во просторот на МНТ. Откако културниот настан се претвори во безредие, со реакција се јави и премиерот Зоран Заев, кој ситуацијата ја оцени како недолична.

„Секој вандалски чин е за осудување, тука нема дилеми. Мене ми кажаа дека има и втор дел, а намерата била за млади луѓе. Но, испадна дека второт дел не била баш културна манифестација. Мора да има одговорност за кршење на инвентарот и мора да се надоместат штетите“, истакна Заев.

извор:kurir

РЕКЛАМА
- Реклами -