16.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Шест милиони денари првична помош за Албанија

Шест милиони денари првична помош за Албанија

Translate (Eng):[gtranslate]

Шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија ќе издвои Владата.

Ова беше одлучено вечерва на седница на Владата, а како дополнување на помошта за Албанија, кон оваа земја веќе се упатени и тимови за спасување составени од 30 стручни лица кои ќе учествуваат во акциите за спасување и прва помош за граѓаните во настраданите подрачја.

Во оваа првична помош е вклучен и посебен тим со механизација која ќе се ангажира во координираните акции за спасување.

РЕКЛАМА
- Реклами -