20.9 C
Ohrid
вторник, јуни 15, 2021
Почетна Македонија Додека другите министри и пратеници јадат и пијат по кафани, Влатко Ѓорчев...

Додека другите министри и пратеници јадат и пијат по кафани, Влатко Ѓорчев во Драч растовараше вода, и им помагаше на повредените.

Translate (Eng):[gtranslate]

Пратеникот Влатко Ѓорчев на својот профил на социјалните мрежи напиша дека вчера бил во Тирана и кога слушнал на вести за земјотресот се упатил кон Драч за да помогне колку може:

,,Solidarity with Durres. Stay strong Durres! Солидарност со Драч. Држете се!

Важно е да се помогне во Драч. Има загинати и повредени, а штетите се ГОЛЕМИ.

РЕКЛАМА

Денес бев таму и помогнав колку што можев. Бев на конференција во Тирана со учесници од целиот Балкан, но ги видивме вестите.

Слушнавме дека е потребна помош и отидовме во Драч. Растоваривме два камиони со вода, сокови, кутии со храна… Ако треба, ќе учествуваме во расчистувањето на урнатините.

Тажна глетка, со човечки трагедии, но и многу луѓе кои сакаа да помогнат, многу добри дела, човечност.

На Балканот мора повеќе да си помагаме. Скопје е град на солидарноста. Град изграден од пепелот на земјотресот. Наша обврска е да помагаме, а Македонија е добар сосед. Stay strong Durres! Tung!”

- Реклами -