18.3 C
Ohrid
недела, септември 26, 2021
Почетна Македонија Македонските пожарникари од Албанија порачаа: НЕМА ПРЕДАВАЊЕ!

Македонските пожарникари од Албанија порачаа: НЕМА ПРЕДАВАЊЕ!

Translate (Eng):[gtranslate]

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно со одлуката на Владата, се во Албанија за да помогнат во спасувачките акции на локалните власти. Од доцна синоќа тимовите на републичките сили – тим за заштита од урнатини на ДЗС, преку офицерот за врски добиваат комплексни задачи за прва помош и извлекување на настраданите граѓани во Драч, како и во санирање на штетите од катастрофалниот земјотрес.

Како што информираат денеска од владината прес-служба, покрај тимовите, ДЗС упати и специјализирана техничка опрема, амбулантно возило, медицинска и техничка опрема, како и најсовремена механизација која се користи за да се дојде до евентуалните преживеани. На терен се и припадници на МВР со куче спасувач специјално тренирано за пронаоѓање преживеани под урнатините.
Скопските пожарникари на „Фејсбук“ споделија фотографии од нивното пробивање низ урнатините.

 

РЕКЛАМА
- Реклами -