15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаЗаев во одбрана на СЈО: ''Па што ако јаделе лешници, знаете ли...

Заев во одбрана на СЈО: ”Па што ако јаделе лешници, знаете ли колку ризична работа имаат тие?”

Зоран Заев, премиерот на Македонија, денеска застана во одбрана на специјалните јавни обвинители со став дека бонусите, вклучувајќи ги додатоците за доверливост кои ги зеле поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и останатите обвинители и сите вработени во Специјалното јавно обвинителство, затоа што тоа биле непотврдени бројки.

– Тоа што јас го имам како информација како премиер, бидејќи ја следам реализацијата на буџетот, не се трошат секоја година предвидените 228 милиони денари во буџетот на СЈО. Сите знаеме дека специјалните јавни обвинители добиваат поголема плата за некои 300 до 500 евра во однос на другите редовни обвинители заради тоа што се соочуваат со поголема одговорност, а тука се и додатоците кои се исплаќаат за чувањето на податоците, бидејќи и тоа носи дополнителна одговорност, изјави Заев на денешното потпишување на Меморандум за соработка со амбасадорката на Швајцарија, Сибил Зутер Техада.

Шефот на македонската Влада тврди дека точните бројки треба да се побараат од институциите, а не, како што вели тој, да се шпекулира со паушални податоци.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...