13.9 C
Ohrid
сабота, декември 2, 2023
ПочетнаСветОвие ''девојки'' на четири нозе спасуваат луѓе во Албанија.

Овие ”девојки” на четири нозе спасуваат луѓе во Албанија.

Нивните имиња се Танда, Гизмо, Ина,Дарма и Фархана. Доаѓаат од Хрватска и тренирани се да бидат кучиња – трагачи уште додека биле бебиња.

„Одиме на пат за Албанија – да го направиме она за што вежбавме со години и се надеваме дека никогаш повторно нема да се случи“, објави хрватското здружение за обука на кучиња – трагачи (ХУОПП) на нивната Facebook страна.

Image may contain: one or more people and outdoor

Image may contain: 2 people, people standing and outdoor

Image may contain: dog, sky and outdoor

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...