2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаПресметана штетата во МНТ од „шверцери“- Погледнете колку изнесува..

Пресметана штетата во МНТ од „шверцери“- Погледнете колку изнесува..

Пметката конечно стигна. Речиси 4 илјади евра изнесува штетата во МНТ по настанот во театарскиот објект минатиот петок. Цехот и проценката на она што требаше да биде прослава на денот на албанската азбука, а беше промоција на документарен филм за навивачката група „шверцери“ – го кажа премиерот Заев од собраниска говорница. Беше прашан како владата дозволила такво нешто.

Настанот досега не доби општо прифатена дефиниција, од вандализам и демолирање до прослава во културна институција како во западна Европа, како што тврди и лидерот на ДУИ.

За инцидентот во МНТ е направена и трочлена комисија од надлежните во култура кои ќе треба да утврдат одговорност кој дозволил два сосема неспоиви настани да се одржат под ист кров, во ист ден и на иста манифестација.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...