9.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаСветСАД за неколку години ќе ги укине визите за Бугарија?

САД за неколку години ќе ги укине визите за Бугарија?

Можно е и да ја посети Бугарија, а и САД ќе го разгледаат барањето за укинување на визите за бугарските државјани, најави американскиот претседател Доналд Трамп при гостувањето на бугарскиот премиер Бојко Борисов во Белата куќа.

Трамп ја пофали Бугарија дека купила американски авиони, а Бугарите дека се прекрасен народ со кого имаат одлични пријателски односи. Борисов се пофали дека издвоиле 3.9% од буџетот за НАТО (во кои спаѓаат и авионите), а Трамп, видно импресиониран од таквиот податок, му порача на Борисов истото тоа да ѝ го каже на Германија (согласно неговото инсистирање европските земји да одвојуваат повеќе за НАТО).

Борисов истакна дека е уверен дека ќе дојде до укинување на визите.

„Убеден сум дека американските визи за бугарите ќе бидат отстранети. Укинувањето на визниот режим со Канада е сјаен пример дека Бугарија не создава никакви проблеми. Со тоа претседателот Трамп би можел да остане во срцата на Бугарите многу долго време“, порача Борисов.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Да се врати средното полициско училиште, полицајците со сѐ послаб просечен успех!

Независниот полициски синдикат бара враќање на средното полициско училиште. Главна причина за тоа, е според нив, се послабиот просечен успех на кандидатите за полицајци во...

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...