16.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Боки 13 ќе оди во домашен притвор?!

Боки 13 ќе оди во домашен притвор?!

Translate (Eng):[gtranslate]

Во понеделник, апелација ќе решава за тоа дали Бојан Јовановски, првообвинет во случајот Рекет, ќе остане во притвор во затворот во Шутка или ќе оди во домашен притвор. Но според влошената здраствена состојба што ја има, големи се шанците Боки да оди во домашен притвор.

Во овој суд, денеска стигнало мислењето од обвинителството, но за сега нема информација дали е позитивно или негат.ивно. Адвокатот на Јовановски бара тој да биде пуштен од Шутка поради неговата здравствена состојба. Инаку, Јовановски, најдоцна в понеделник ќе биде пуштен од градската болница осми септември, велат од болницата, објави Телма.

Тој ќе биде таму се додека не се комплетираат резултатите од испитувањата. Јовановски беше примен во оваа болница, со упат од доктор во затворот во Шутка. Од болницата 8-ми Септември велат дека е сместен во апартман на интензивна нега заради почитување на безбедносните протоколи, а не заради тежината на неговата здраствена состојба.

РЕКЛАМА

Во моментот е во добра општа состојба и здравствена кондиција.

Неговиот адвокат Сашо Дуковски, неодамна обвини дека здравствениот систем си поигрува со животот на Јовановски.

Од тројцата обвинети во случајот Рекет, само Јовановски остана во притвор во Шутка, додека Катица Јанева и Зоран Милевски Кичеец се бранат од домашен притвор

- Реклами -