7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаБоки 13 ќе оди во домашен притвор?!

Боки 13 ќе оди во домашен притвор?!

Во понеделник, апелација ќе решава за тоа дали Бојан Јовановски, првообвинет во случајот Рекет, ќе остане во притвор во затворот во Шутка или ќе оди во домашен притвор. Но според влошената здраствена состојба што ја има, големи се шанците Боки да оди во домашен притвор.

Во овој суд, денеска стигнало мислењето од обвинителството, но за сега нема информација дали е позитивно или негат.ивно. Адвокатот на Јовановски бара тој да биде пуштен од Шутка поради неговата здравствена состојба. Инаку, Јовановски, најдоцна в понеделник ќе биде пуштен од градската болница осми септември, велат од болницата, објави Телма.

Тој ќе биде таму се додека не се комплетираат резултатите од испитувањата. Јовановски беше примен во оваа болница, со упат од доктор во затворот во Шутка. Од болницата 8-ми Септември велат дека е сместен во апартман на интензивна нега заради почитување на безбедносните протоколи, а не заради тежината на неговата здраствена состојба.

Во моментот е во добра општа состојба и здравствена кондиција.

Неговиот адвокат Сашо Дуковски, неодамна обвини дека здравствениот систем си поигрува со животот на Јовановски.

Од тројцата обвинети во случајот Рекет, само Јовановски остана во притвор во Шутка, додека Катица Јанева и Зоран Милевски Кичеец се бранат од домашен притвор

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...