15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаПочина мечето Ушко, кое беше пронајдено во тетовските шуми.

Почина мечето Ушко, кое беше пронајдено во тетовските шуми.

Мечето кое во 2015 година беше пронајдено во близина на Тетово, повредно на задните нозе и згрижено во соседна Грција, почина поради проблеми со бубрезите. Од грчката невладина организација за заштита на дивиот свет и животната средина „Арктурос“ велат дека „Ушко, борецот за живот, не живее повеќе“, јави дописничката на МИА од Атина.

СО ГОЛЕМА ЖАЛ СООПШТУВАМЕ ДЕКА УШКО, БОРЕЦОТ ЗА ЖИВОТ КОЈ УСПЕА ДА СТАНЕ ПРВАТА МЕЧКА ВО СВЕТОТ ШТО СЕ ДВИЖИ СО ИНВАЛИДСКА КОЛИЧКА, НЕ ЖИВЕЕ ПОВЕЌЕ. УШКО БЕШЕ МЕЧКА ПРИМЕР ЗА СИТЕ И СИМБОЛ НА ВОЛЈАТА. ИНВАЛИДИТЕТОТ НА ЗАДНИТЕ НОЗЕ НЕ ПРЕТСТАВУВАШЕ ПРЕЧКА, НИТУ ЈА ОГРАНИЧИ НЕГОВАТА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ И ИГРА, ПИШУВААТ ОД „АРКТУРОС“ КОИ ГО ЗГРИЖИЈА МАЛОТО КАФЕНО МЕЧЕ ПРОНАЈДЕНО КАЈ НАС.

Тие велат дека Ушко бил пример за сите нив, бидејќи во краткиот животен век ги научил колку е важно „да се бориш и да не се откажуваш, дури и кога сè околу тебе изгледа тешко и невозможно“.

Откако беше пронајдено повредено малото кафено мече на околу тримесечна возраст, во јули 2015 на иницијатива и по барање на одговорните на Македонското еколошко друштво, Ушко беше префрлен во Грција, а грижата за него ја презеде „Арктурос“.

Првите испитувања, тогаш, беа направени на Ветеринарниот факултет на Универзитетот во Солун и му беше дијагностицирана скршеница на ‘рбетот. Повредата беше толку голема што не можеше да се направи интервенција ниту во Грција, ниту во странство, па така, единственото решение беше употреба на специјално направено помошно средство на две тркала во вид на инвалидска количка за Ушко да може да се движи, а со тоа стана и првата мечка во светот со инвалидска количка.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...