7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаПУШТЕН ВО УПОТРЕБА ЗЕЛЕНИОТ КРОВ НА ГТЦ. (ВИДЕО)

ПУШТЕН ВО УПОТРЕБА ЗЕЛЕНИОТ КРОВ НА ГТЦ. (ВИДЕО)

По неколкумесечна работа на Градот Скопје во соработка со УНДП се отвори зелениот покрив на ГТЦ. На покривот засадени се околу 3.656 дрвја од различни видови. Покрај зеленилото, поставени се и неколку фонтани и базени, клупи и шаховско поле.

На свеченото отварање присутни беа многу Скопјани а меѓу нив беше и градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов како и директорот на ГТЦ Ѓоко Трајчевски. Тој се надева дека на ова место ќе се раѓаат убави спомени и многу скопски приказни.

Тој вели дека според истражувањата, високите температури за време на летниот период, значително ќе се намалат.

Сумата за зелениот покрив изнесува околу 550.000 евра, а во неа се вклучени и градежните и изолациските работи.

Претставничка на УНДП, Нарине Сахакјан рече дека иницијативата за изградба на овој зелен покрив не била само за да креираат убаво зелено место, туку имала значење поради тоа што анализата покажала дека ГТЦ е едно од најжешките локации во Скопје.

Image may contain: 1 person, smiling, pool and outdoor

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...