10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаЗабаваСите го исфрлаат а не знаат колкуможе да користи талогот од кафе

Сите го исфрлаат а не знаат колкуможе да користи талогот од кафе

Можеби звучи чудно, но откако ќе го испиете кафето, немојте да брзате да ја измиете чашата,
и да го истурите преостанатиот талог зошто може да фо искористите за многу работи.
Кафето не само што ги отстранува непријатните миризби, туку и не им допушта да се мешаат
меѓусебно. Ставете го талогот од кафето во фрижидер и на тој начин ќе ги отстраните
непријатните миризби.
Доколку вашето куќно милениче, зборот тоалет го сфаќа како нему што му
одговара, одвикнете го од лошата навика така што ќе измешате талог од кафе со претходно
исушена и измелена кора од портокал, па оваа мешавина поставете ја на местото кое вашето
милениче го избира за тоалет.
Со помош на талогот од кафето можете да ги отстраните гребнатините од површината на
вашиот мебел од темно дрво. За да го направите тоа, измешајте талог од кафе со жешка вода
и втријте врз гребнатините на мебелот.
Талогот од кафе помешан со глицерин може да го искористите за бришење на темни работи
од кожа. На пример: торби, нараквици, јакни и друго. Едноставно избришете со мека крпа или
парче памук потопена во многу јако кафе. Ќе ја воочите разликата.
Понекогаш новата кожна торба има непријатен мирис. Од него ќе се ослободите многу лесно
ако ја посипите со кафе и ја оставите така неколку часа. Оваа опција е погодна само за торби
направени од темна кожа.
Талогот од кафе е одлично ѓубриво за растенијата, кои сакаат кисели земјишта. Такви се
ружите, лилјаните, зимзелените дрва. Нахранете ги со талог од кафе, тие тоа го сакаат.

Кафето одлично ги чисти пепеларите и го елиминира непријатниот мирис. Посипете ја
пепеларата со малку кафе, избришете ја со влажна крпа и измијте ја.
Одлично средство во борбата со инсектите и разни бубачки. На местото од овие непријатели
ставете порција со талог од кафе и тие трајно ќе ја напуштат „својата“ територија.
Талогот од кафе жените многу го користат за разубавување: за пилинг на лицето, пилинг на
телото, антицелулитни облоги и слично.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...