11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаВаков случај до сега не се памети: На мајка од Тетово сакаат...

Ваков случај до сега не се памети: На мајка од Тетово сакаат да и го одземат мајчинството и да ја избришат како родител

Судот во Тетово е пред преседан, кога ќе решава за случај каков што Македонија во својата историја не памети.

Како што дознава „Магазин“, по развод на родителите, таткото бара да се одземе мајчинство на мајката, поточно детето да биде без позната мајка и да нема никакви контакти меѓу нив. Не се работи за одземање старателство, што е стандардно во вакви постапки, туку името и постоењето на мајката да се избрише од потеклото на детето.

Според документацијата пред судот, таткото имал нарушени брачни односи со сопругата. На почетокот на 2014 година прво ја претепал сопругата, потоа се заканувал со пиштол на нејзиното семејство, го грабнал малолетното дете и два дена го чувал на непозната адреса, а кога полицијата била повикана да асистира го нападнал и службено лице за што е осуден со првостепена пресуда на казна затвор од 6 месеци, која по негова жалба е преиначена во условна осуда од Апелациониот суд во Гостивар.

Во периодот од 2014 година до септември 2017 година, таткото воопшто не се интересирал за синот и не пројавил никаков интерес за детето, неговиот развој и воспитување. Во октомври 2018 година, тој повторно преку неговиот адвокат поднел предлог за одземање на родителско право на мајката.

Повеќе на „Магазин“. 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...