4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаМакедонијаНапаѓачите кои пукаа во хотелот Александар Палас биле вистински професионалци- Возилото и...

Напаѓачите кои пукаа во хотелот Александар Палас биле вистински професионалци- Возилото и оружјето го запалиле во нива да ги прекријат трагите….

Синоќешното пукање во хотелот „Александар Палас“ води кон скопското село Арачиново.

Според изворите на телевизијата, во атарот на Арачиново пронајдено е опожарено возило „фолсваген туарег“ во кое имало две автоматски пушки. Исто така, околу 8,30 часот е пријавено е дека на паркингот пред „Александар Палас“, било оштетено возило „фат“.

Три вооружени маскирани лица ноќта кон неделата во скопскиот хотел „Алескандар Палас“ отвориле оган кон друга група машки лица, при што во инцедентот нема повредени, соопшти во неделата Министерството за надворешни работи.

Пукањето било пријавена во полицијата околу 00,35 часот, и во инцидентот во „Алескандар Палас“. Според информациите на МВР, пет лица седеле во ресторанот на хотелот, други три лица почнале да пукаат кон нив. Тогаш еден од нападнатите, полициски службеник кој не бил на должност, испукал од службениот пиштол кон нив, по што тие побегнале. Неофицијално, на пукањето му претходела тепачка меѓу двете групи.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...