7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаСветСлеп пензионер сам си изградил куќа, кучето му бил единствен помошник. (Видео)

Слеп пензионер сам си изградил куќа, кучето му бил единствен помошник. (Видео)

Русинот Владимир Крисанов, слеп пензионер од селото Зарицки во областа Разан, решил да изгради нова куќа со своето куче Дик, затоа што неговата стара куќа се распаднала.

-Кучето е навигатор со четири нозе. Без него ништо не би било можно, вели тој.

Изградбата започнала во 2010-та година и Владимир само сакал да ја надогради летната тераса, меѓутоа, кога куќата почнала да се распаѓа, тој се соочил со нови маки.

Собирал дрва и штици, а во својата работа се потпирал само на чувството за допир.

Кој слушнал што прави, рекол дека станува збор за невозможна мисија, сепак, Владимир би им одговорил: „Куќата стои“.

За жал, имало и такви кои сакале да му наштетат, па една компанија за инсталација на прозорци го измамила за 25.000 рубли (околу 350 евра), но за среќа, се појавиле луѓе со добра волја.

Друга компанија инсталира двојни застаклени прозорци на нивна сметка.

Зборувајќи за квалитетот на неговата конструкција, Русинот вели: „Па, мајка ми живее со мене две години и не се жали“, пренел Life.ru.

kurir

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...